Historia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie nieodzownie wiąże się z postacią dyrektora artystycznego prof. Sławomira Kamińskiego, którego urzekł dźwięk organów Hratiga w kościele Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Wolsztynie. Oczywiście do podjęcia współpracy z profesorem nie doszłoby gdyby nie działalność ks. Piotra Markiewicza, który swoją posługę w Wolsztynie rozpoczął na początku lat 90. ubiegłego wieku i stworzył przestrzeń do występów artystycznych dla muzyków i chórów z okolicy. Ta dwójka, ale także wiele innych osób, w tym śp. Bogumiły Adamczak, wieloletniej dyrektor Domu Kultury w Wolsztynie, dr Barbary Wrzeciono, dr Piotra Wrzeciono i wielu innych sympatyków i promotorów festiwalu przyczyniła się do już kilkudziesięcioletniej historii tego wydarzenia. Skąd potrzeba organizacji takiego typu festiwalu?
- Tradycja organizacji letnich festiwali muzyki organowej i kameralnej jest w Polsce bardzo bogata. Wiąże się ona z ideą ochrony i popularyzacji instrumentów historycznych – organów, których walory artystyczno-brzmieniowe pozwalają na prezentowanie szerokiej literatury muzycznej. Muzyka organowa jest ważną częścią dziedzictwa kulturalnego chrześcijańskiej Europy a same instrumenty nieodłącznym elementem piękna architektury sakralnej – mówi prof. Sławomir Kamiński.
Pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się najbliższa niedzielę, 29 lipca, w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Początek koncertu zaplanowano na godzinę 16.30, o tej porze rozpoczynać się będą wszystkie koncerty, na wszystkie wstęp jest bezpłatny. Jako że festiwal z nazwy jest międzynarodowy to nie zabraknie artystów z wielu, czasami nawet bardzo odległych, krajów.
- Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią organiści z Polski, Litwy i Japonii a także wokaliści, zespoły wokalne i instrumentalne. Usłyszymy m.in. arcydzieła muzyki organowej J.S.Bacha, F.Mendelssohna, J.Brahmsa i R.Schumanna a także utwory instrumentalne europejskiego renesansu, śpiewy synagogalne oraz standardy amerykańskiego musicalu początków XX wieku. Dobór wykonawców jak również program koncertów są na tyle zróżnicowane, że każdy ze słuchaczy znajdzie na pewno coś dla siebie – informuje dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie.
Poniżej zamieszczamy szczegółowy program oraz plakat z informacjami o datach i miejscach poszczególnych koncertów. Serdecznie zapraszamy.
(olek)