Jednym z pierwszych punktów LVI Sesji Rady Gminy Przemęt było wystąpienie majora Artura biskupa, szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu. Major Biskup przedstawił radnym oraz zebranym na sali posiedzeń przemęckiego Urzędu Gminy, informacje na temat ochotniczych form służby wojskowej. Te formy to służba przygotowawcza oraz realna służba wojskowa.
- Służba przygotowawcza została stworzona na potrzeby tworzenia rezerw do Narodowych Sił Rezerwowych. Z biegiem czasu okazało się, że jest to jedyna droga dla kandydatów, którzy chcą zostać zawodowymi szeregowymi - mówił major Artur Biskup.
W ciągu roku odbywają się trzy turnusy służby przygotowawczej a rozpoczynają się one kolejno w styczniu, maju i we wrześniu. Po ukończeniu 4 - miesięcznej służby kandydat wraca do rezerwy i podejmuje decyzję czy chce zostać żołnierzem zawodowym.
Drugą formą jest służba w tworzonych właśnie Wojskach Obrony Terytorialnej.
- W tym roku powstaje 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Zaczęliśmy od formowania dwóch batalionów i są to: 124. Batalion Lekkiej Piechoty w Śremie oraz 125. Batalion Lekkiej Piechoty w Lesznie - wspomniał Artur Biskup.
Wojska Obrony Terytorialnej są jednym z rodzajów Sił Zbrojnych RP. Ich celem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, oraz podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.
Jak czytamy na jednej z ulotek informacyjnych: “ Służba wojskowa, którą rozpoczyna złożenie przysięgi oznacza początek szczególnej drogi w codziennej trosce o losy i rozwój naszego kraju”.
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, z którego dowiecie się państwo m. in. co trzeba zrobić by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz na czym polega służba w tych formacjach.
(Iks)