TworzymyGłos Regionu

Wszyscy Radni wyrazili zgodę na publikację ich prywatnych adresów

Niedziela, 15 września 2019 o 11:32, aktualizacja Niedziela, 15 września 2019 o 13:31, autor: 4
Wszyscy Radni wyrazili zgodę na publikację ich prywatnych adresów

Otrzymaliśmy informację od Pana Damiana Sarbaka, pełniącego funkcję Inspektora Danych osobowych w UM w Wolsztynie.  "Witam serdecznie, wszyscy Radni Gminy Wolsztyn na początku kadencji wyrazili zgodę na publikację ich danych łącznie z numerem telefonu komórkowego, jednocześnie zaznaczam, iż Radny jest osobą publiczną. Pozdrawiam serdecznie
Damian Sarbak
Urząd Miejski w Wolsztynie" A więc prywatny adres pojawiający się w odpowiedziach na interpelację pojawia się tam za zgodą Radnych.    

Poniżej treść naszego pierwotnego artykułu, w którym wyrażaliśmy wątpliwość o posiadanej zgodzie na publikację prywatnych adresów radnych. Okazało się, że UM takie zgody posiada. Osoby zaniepokojone podaną informacją oczywiście przepraszamy i dziękujemy za szybką odpowiedź.

----------------------------

Jednym z podstawowych obowiązków burmistrza jest pełnienie funkcji administratora zbieranych i przetwarzanych w Urzędzie Miejskim danych osobowych pracowników, radnych, petentów. Aby dobrze wypełniać ten obowiązek, powołał Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W Urzędzie funkcję tę (wg danych na stronie internetowej) pełni Damian Sarbak. To do jego podstawowych zadań należy informowanie burmistrza o obowiązkach, które na nim spoczywają na mocy rozporządzeń i innych przepisów o ochronie danych osobowych. Powinien prowadzić monitoring przestrzegania przepisów, prowadzić audyt i szkolenia. Doradzać w tej sprawie. 

W biuletynie informacji publicznej znajdujemy odpowiedzi na interpelacje radnych. Sam fakt ich publikacji jest godny pochwały i naśladowania. Jednak, jakież było nasze zdumienie, kiedy zauważyliśmy, że prywatne  adresy radnych nie są anonimizowane. Oczywiście publikowanie prywatnych adresów radnych jest możliwe po uprzednim uzyskaniu ich zgody na takie działanie ale, szczerze wątpimy, aby któryś z radnych udzielił takiej zgody. Oczywiście zapytamy pana Damiana Sarbaka o tę sprawę.

W dniu publikacji artykułu, w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Wolsztynie,  znajdują się dane osobowe radnych, których w takiej szczegółowości nie powinno się publikować. Jakie konsekwencje grożą urzędnikom? Czy mają świadomość odpowiedzialności? Wydaje się, że tak, bo na stronie Urzędu znajdujemy Zakładkę RODO z odpowiednimi informacjami i ustawami. Wystarczy je znać i przestrzegać.

W naszej galerii na czerwono zakreśliliśmy dane, których wg nas, tam nie powinno być. 

(ml)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Zenek
15.09.2019 15:10

A ja mam wrażenie, że nawet jeśli pozyskano zgodę na przetwarzanie danych osobowych od radnych, to raczej nie uzyskano ich na publikację ich adresu na stronach internetowych bez ważnego powodu. Adres jest potrzebny, aby np. wysłać do radnego pismo. Publikacja ich na dokumentach nie jest konieczna - a przecież jedną z głównych zasad związaną z ochroną danych osobowych jest to, aby nie podawać i nie pobierać większej ilości danych niż to jest konieczne do np. umowy, zakupu czy też ... jak w tym przypadku do opublikowania odpowiedzi przez burmistrza. Po co kusić los - niemądrych ludzi nie brakuje i wg mnie nie powinno się prywatnego adresu nawet osoby publicznej podawać bez powodu zwłaszcza w Internecie. Redakcja słusznie zwróciła uwagę na problem a odpowiedź IDO jest hm... właściwie nie na temat.

avatar
~do Z
15.09.2019 15:13

I tak się dowiemy czy można czy nie można tak robić - jak te adresy na dokumentach zostaną zamazane - już w najbliższych dniach ;)

avatar
~Wyzyskiwany przez "miasto"
01.12.2019 12:53

Burmistrz Wolsztyna i jego świta z godną uznania konsekwencją realizują swój program wyborczy sprzed 5 lat. Jeden z punktów tego programu brzmiał; „…Nie może być tak, że miasto zarabia na swoich mieszkańcach. Jako burmistrz chcę wprowadzić szereg udogodnień w strefie parkowania, m.in. wprowadzenie stawki zerowej podczas, za- i rozładunku oraz dla kobiet w ciąży i z małym dziećmi…” Przykładem tego jest wprowadzenie kolejnych już ulic w Wolsztynie na których trzeba będzie płacić za postój samochodem. Gdy burmistrzem był A.Rogoziński krytykowano go za wprowadzenie opłat za parkowanie. Dzisiaj jego uwcześni krytykanci robią dokładnie to samo, oczywiście o stawce zerowej podczas, za- i rozładunku oraz dla kobiet w ciąży i z małym dziećmi nie ma mowy. Czyżby obecnie rządzący mieli już pierwsze objawy sklerozy?

avatar
~mieszkaniec
01.12.2019 21:59

Tat to prawda znaki już stoją. Z tą sklerozą również.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.