TworzymyGłos Regionu

Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021” – twórczość Stanisława Kulawiaka

Czwartek, 21 kwietnia 2022 o 16:00, aktualizacja Czwartek, 21 kwietnia 2022 o 16:04, autor: 0 933
Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021” –  twórczość Stanisława Kulawiaka

Znacie twórczość Stanisława Kulawiaka, który fotografią zajmuje się od 1974 roku? Jeśli tak, ta wystawa jest dla was świetną okazją do obejrzenia po raz kolejny jego wyjątkowych zdjęć. Jeśli do tej pory nie zdążyliście poznać jego prac, warto się pospieszyć. Już 23 kwietnia br. o godz. 16.00 odbędzie się finisaż wystawy prac artysty w Galerii FOTO-GEN (Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego) na pl. bpa Nankiera 8. Wystawa dostępna będzie jeszcze do 30 kwietnia.

„Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021” to projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wystawa monograficzna, której kuratorem jest Adam Sobota, została zorganizowana w ramach 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stanisław Kulawiak został członkiem tej grupy w 1980 roku. Artysta w swej twórczości łączy pasję dokumentowania życia społecznego

w Polsce z utrwalaniem etosu relacji rodzinnych oraz badaniem medialnej specyfiki fotografii. Gdy z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM, mógł śmiało przeprowadzać eksperymenty z formą przekazu. Gdy po 1981 roku wrócił do rodzinnej miejscowości – Ostrzeszowa – szczególną uwagę poświęcił funkcjonowaniu własnej rodziny

i najbliższego środowiska. Po studiach Kulawiak uznał, że pozostanie przy klasycznych zasadach tworzenia i prezentowania swoich dzieł. Jeśli chodzi o same prace, ich dokumentalne zalety idą w parze z przemyślaną stroną formalną – przez to ich sens nie zamyka się wyłącznie w kategorii reportażu. Autor dobrze wie, czym jest wieloznaczność i gdzie ją znaleźć. Świadomy uniwersalności różnych zjawisk, odwołuje się w swoich pracach m.in. do pojęcia symetrii, jako ogólnej zasady poznawania i postrzegania świata. Jego twórczość wpisuje się w ceniony nurt fotografii, w którym osobista interpretacja i obiektywne uwarunkowania wspierają wzajemnie swoje racje.

 Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Fotografią zajmuje się od roku 1974; najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983-1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993-1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie. W latach 2010-2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 do 2021 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizował wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuję się edytorstwem i drukiem.

https://okis.pl/stanislaw-kulawiak-portfolio-fotografie-z-lat-1974-2021-wystawa-fotografii/

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.