TworzymyGłos Regionu

Zmarł Antoni Beyga

Wtorek, 08 maja 2018 o 11:45, autor: 2 1479
Zmarł Antoni Beyga

W sobotę, 5 maja w wieku 84 lat, zmarł Antoni Beyga - wieloletni pedagog, esperantysta i propagator esperanta.

Antoni Beyga urodził się w 1934 roku w Grodzisku WIelkopolskim. Po tym jak zmarł jego ojciec, jako młody chłopak przeprowadził się do Zielonej Góry, gdzie pracował i kontynuował naukę. Maturę zdał z wyróżnieniem a później uzyskał kwalifikacje pedagogiczne. Od 1970 roku jako nauczyciel matematyki pracował w szkole w Siedlcu. Pełnił funkcję zastępcy oraz dyrektora tej placówki. Jako nauczyciel był zwolennikiem aktywizowania uczniów oraz stosowania w szerokim zakresie środków audiowizualnych. Dbał o wzbogacenie placówek w pomoce pedagogiczne.

Na przełomie lat 60 i 70 XX wieku po raz pierwszy zetknął się z językiem esperanto, który go zafascynował swoją logiką. Od tego czasu stał się wielkim zwolennikiem i propagatorem idei esperanta.

Za swoją długoletnią pracę w zawodzie nauczyciela oraz aktywną pracę społeczną został on odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz licznymi odznaczeniami resortowymi i organizacyjnymi. Antoni Beyga był także aktywnym członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Współtworzył i redagował siedleckie pismo “Gminne Wieści”.

Rodzinie Pana Antoniego składamy szczere kondolencje.

(Iks / źródło: oficjalny serwis internetowy gminy Siedlec)

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Leszek Beyga
29.05.2018 12:08

W imieniu Rodziny dziękuję. Leszek Beyga.

avatar
~Andrzej Szczudło
19.02.2019 23:02

Ja dziękuję za wzmiankę o naszym starszym koledze w imieniu swoim oraz grona esperantystów lubuskich, wśród których aktywizował się przez ostatnie kilkanaście lat życia. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze jako symbol solidności i wiary w "fina venko" - ostateczne zwycięstwo idei esperanckich, porozumienia wszystkich ludzi za pomocą jednego języka.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.