TworzymyGłos Regionu

W sobotę setna rocznica wyzwolenia Wolsztyna

Środa, 02 stycznia 2019 o 15:39, aktualizacja Środa, 02 stycznia 2019 o 15:41, autor: 0 381
W sobotę setna rocznica wyzwolenia Wolsztyna

Już w najbliższą sobotę mieszkańcy Wolsztyna będą świętować setną rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Związane jest to oczywiście z Powstaniem Wielkopolskim i walkami powstańców o miasto. W ramach rocznicy przygotowano wiele wydarzeń.

Świętowanie rozpocznie się już o godzinie 8.30 kiedy to przedstawiciele władz, organizacji oraz mieszkańcy składać będą kwiaty przy pamiątkowych tablicach na ulicy 5 stycznia, a także na grobach powstańców, pochowanych na cmentarzu parafialnym. Następnie odbędzie się między innymi akademia i uroczysta Msza Święta. Na pewno jednym z ważniejszych wydarzeń będzie rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat, która odbędzie się na ulicach Poznańskiej, 5 stycznia oraz na Rynku, przeprowadzone przez Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej. W związku z rekonstrukcją Urząd Miejski w Wolsztynie opublikował regulamin udziału, który prezentujemy poniżej.

BHP i Regulamin udziału - prosimy przeczytać kilka razy !!!

  1. W czasie rekonstrukcji zostaną użyte środki pirotechniczne, ślepa amunicja, oraz pojazdy konne. Pod żadnym względem nie wolno przekraczać biało-czerwonej taśmy lub barierek ochronnych. W PRZYPADKU PRZEJŚCIA KOGOKOLWIEK PRZEZ TAŚMĘ LUB OGRODZENIE REKONSTRUKCJA ZOSTANIE PRZERWANA.
  2. Podczas efektów pirotechnicznych drobne fragmenty ziemi i małe kamienie będą wznosić się w powietrze i opadać na ziemię. Należy liczyć się z ubrudzeniem ubrania oraz potrzebą osłonięcia oczu. Wszystkie osoby, które nie wyrażają na to zgody proszone są o opuszczenie terenu inscenizacji.
  3. Dzieci oraz zwierzęta powinny stać w drugiej linii ponieważ efekty pirotechniczne oraz strzelająca broń generujące duży huk może je wystraszyć. INFORMUJEMY, ŻE  DOPUSZCZALNY POZIOM HAŁASU MOŻE ZOSTAĆ PRZEKROCZONY.
  4. Wszystkie osoby z problemami zdrowotnymi, na które wpływ mogą mieć huk i dynamiczne działania, ruch oraz efekty świetlne powinny opuścić teren rekonstrukcji.
  5. Pod żadnym pozorem po zakończeniu rekonstrukcji nie wolno wchodzić na pole rekonstrukcji dopóki pirotechnik nie sprawdza ewentualnych niewypałów i nie stwierdzi, że pole jest bezpieczne.
  6. Zakazuje się zbierania łusek pozostałych po rekonstrukcji - część z nich może być niewypałem i mogą za sobą nieść śmiertelne zagrożenie.
  7. Podczas trwania całej inscenizacji wszyscy widzowie odpowiadają za własne bezpieczeństwo. Jeśli ktoś nie jest go pewien prosimy go o opuszczenie terenu rekonstrukcji.
  8. Rekonstrukcja jest imprezą całkowicie apolityczną – wszystkie prezentowane symbole oraz znaki mają znaczenie tylko i wyłącznie historyczne i nie propagują żadnej ideologii lub postawy. Wszyscy biorący udział w inscenizacji powinni być traktowani jak aktorzy.

 

W czasie od 13.00 do 14.30 przedstawiona zostanie mobilizacje Powstańców na Rynku, śmierć Powstańca Antoniego Przybylskiego oraz wyzwolenie Wolsztyna. Popołudniem na rynku Apel Poległych przeprowadzą harcerze z Hufca ZHP Wolsztyn, początek o godzinie 16.00. Ostatnim aktem uroczystości w dniu będzie XII Wiedeński Koncert Noworoczny 2019 „Czardasz kontra walc”, który rozpocznie się o 18.00 w kościele pw. św. Jakuba w Obrze. Szczegóły uroczystości dostępne na plakacie. Władze gminy proszą mieszkańców o wywieszenie flag narodowych lub flag powstańczych.

 

(olek/foto: UM Wolsztyn)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWolsztynZakaz wstępu do lasu
24.05.20190 95
Nadleśnictwo Wolsztyn ogłasza okresowy zakaz wstępu (od 24 do 31 maja) do lasu w obrębie leśnym Obra, na obszarze leśnictw Zacisze i Jaromierz.
nazwa
Biała sobota
22.05.20190 126
nazwa
nazwa
Uwaga wędkarze !!!
12.05.20190 25

Ogłoszenia

REKLAMA

PracaCzy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.