TworzymyGłos Regionu

Starosta wręczył odznaczenia dawcom

Poniedziałek, 10 grudnia 2018 o 16:44, autor: 0 337
Starosta wręczył odznaczenia dawcom

Być może nie każdy wie, ale spośród leków bezpośrednio ratujących życie krew jest jednym z najważniejszych i najtrudniej dostępnych, ponieważ może być ona tylko ofiarowana. W piątek 7 grudnia starosta wręczył odznaczenia tym, którzy swoją krwią dzielą się od lat.

Jest wiele leków, które są bardzo drogie i trudno dostępne, ale nie wiele takich, których nie da się wyprodukować w laboratorium. Jednym z nich jest krew, która może być tylko ofiarowana. Dlatego tak ważne jest honorowe krwiodawstwo, które jest zapleczem tego cennego i często brakującego materiału. W piątek 7 grudnia starosta powiatu wolsztyńskiego Jacek Skrobisz wręczył odznaki PCK dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Odznaki te przyznaje się za oddanie kolejno 5 litrów krwi w przypadku kobiet i 6 litrów w przypadku mężczyzn (brązowa odznaka); 10 litrów krwi w przypadku kobiet i 12 litrów w przypadku mężczyzn (srebrna odznaka) oraz 15 litrów krwi w przypadku kobiet i 18 litrów w przypadku mężczyzn (złota odznaka). By oddać takie ilości krwi trzeba systematycznie przez wiele lat oddawać krew, każdorazowo oddaje się jej 450 ml, a częstotliwość oddawania jest zależna od organizmu, jednak nie częściej niż co dwa miesiące w przypadku mężczyzn i 3 miesiące w przypadku kobiet. Dawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, więc warto zastanowić się nad przyłączeniem się do dawców gdyż dar ten jest niezwykle cenny.

(olek/ foto: powiat wolsztyński)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWolsztynZakaz wstępu do lasu
24.05.20190 95
Nadleśnictwo Wolsztyn ogłasza okresowy zakaz wstępu (od 24 do 31 maja) do lasu w obrębie leśnym Obra, na obszarze leśnictw Zacisze i Jaromierz.
nazwa
Biała sobota
22.05.20190 124
nazwa
nazwa
Uwaga wędkarze !!!
12.05.20190 25

Ogłoszenia

REKLAMA

PracaCzy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.