TworzymyGłos Regionu

Rocznica śmierci Józefa Marii Hoene Wrońskiego.

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019 o 12:13, autor: 0 386
Rocznica śmierci Józefa Marii Hoene Wrońskiego.

9 sierpnia przypadała 166 rocznica śmierci Józefa Marii Hoene Wrońskiego. Samorządowcy i mieszkańcy Gminy Wolsztyn, złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w miejscu urodzenia oraz pod pomnikiem na skwerze Wrońskiego.  23 sierpnia przypada 243 rocznica urodzin matematyka, filozofa, fizyka. Budowniczym wolsztyńskiej Fary był Antoni Hoene - ojciec Hoene Wrońskiego.

Wielki matematyk opracował wyznacznik funkcyjny równań. W fizyce zasłynął zaprojektowaniem kalkulatora mechanicznego, stworzeniem koncepcji napędu gąsienicowego. We francuskiej Marsylii uznaniem cieszył się projekt pompy hydraulicznej. 

W księgarniach można jeszcze nabyć, wydaną w 2013 roku, książkę  "Józef Maria Hoene Wroński - Sylwetka i Doktryna" Sławomia Jastrzębca. Książka opowiada losy od nastolatka robiącego karierę w wojsku, do dojrzałego człowieka, matematyka, fizyka. 

(Foto: UM Wolsztyn)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.