TworzymyGłos Regionu

Historia, wojowie i jedzenie, czyli VIII Średniowieczny Jarmark Cysterski

Niedziela, 09 września 2018 o 15:51, aktualizacja Środa, 09 stycznia 2019 o 12:31, autor: 0 2638
Historia, wojowie i jedzenie, czyli VIII Średniowieczny Jarmark Cysterski

8 września na placu kościelnym w Przemęcie już po raz 8 odbył się Średniowieczny Jarmark Cysterski. Walki wojów, turniej łuczniczy, inscenizacje historyczne, pokazy konne, smażenie powideł, tradycyjne polskie jedzenie i wiele innych atrakcji  pozwoliły przybyłym gościom cofnąć się w czasie i naprawdę poczuć się jak za czasów średniowiecza.

Średniowieczny Jarmark Cysterski ta wyjątkowa impreza, która organizowana jest od obchodów 800 lecia Ziemi Przemęckiej, czyli od 2018 roku. Przypomina ona  o bogatej historii ziemi przemęckiej sięgającej początków państwa polskiego.

Impreza rozpoczęła się uroczystym otwarciem i przemówieniami zaproszonych gości m,in Doroty Gorzelniak Wójt Gminy Przemęt, Zastępcy Wójta Gminy Przemęt Mariusza Silskiego, Senatora RP Jana Filipa Libickiego, czy Księdza Proboszcza Parafii Przemęckiej.

- Wspaniałe jest to, że potraficie państwo dbać o swoja historię - mówił senator RP Jan Filip Libicki - Co roku ten jarmark jest coraz większy i coraz ciekawszy.

Po uroczystym otwarciu nadszedł czas na Cysterską  Olimpiadę, w której udział wzięli ci najmłodsi. W rozmaitych grach i zabawach sprawnościowych rodem ze średniowiecza rywalizowało ze sobą 11 drużyn z okolicznych szkół i przedszkoli. Dla dzieci stworzono także specjalny średniowieczny plac zabaw. Największym zainteresowaniem cieszyła się średniowieczna karuzela.

Każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku  wziąć udział w otwartym Turnieju Łuczniczym o Złotą Konwalię, Dla najlepszych łuczników przygotowano nagrody.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się inscenizacje historyczne, które ukazywały najważniejsze wydarzenia historyczne związane z Ziemią Przemęcką i działalnością cystersów na tym terenie a także pokazy walk średniowiecznych wojów przedstawiające bunt  chłopów w Mochach w 1309 roku. Nie zabrakło również kaskaderskich pokazów dżigitówki oraz widowiskowego Konnego Turnieju Zręcznościowego.

Z okazji roku jubileuszu 600-lecia przybycia cystersów do Przemętu goście mieli szansę zobaczenia ornatów cysterskich i dokumentów.

Na całym terenie placu kościelnego swoje obozowisko mieli również wojowie oraz rzemieślnicy średniowieczni, którzy przybliżali wszystkim zainteresowanym zawody, zajęcia i zainteresowania ludzi z tamtej epoki.

Na koniec dnia na przemęckiej scenie pojawił się Andrzej Sikorowski wraz z zespołem z ponad 40-letnia muzyczną historia  “Pod Budą”, którzy wykonali zarówno te znane jak i najnowsze przeboje.

Średniowieczny Jarmark Cysterski wpisał się już w tradycję ziemi przemęckiej i z roku na rok przyciąga coraz to większą liczbę mieszkańców.

Zapraszamy do fotorelacji i materiałów wideo. 

(julka)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.