TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy druk 3D wyprze tradycyjną obróbkę mechaniczną?

Środa, 24 lutego 2021 o 09:57, autor: 0
Czy druk 3D wyprze tradycyjną obróbkę mechaniczną?

Druk 3D jest technologią szalenie rozwojową. Na tyle, że mówi się o powolnym dominowaniu przez nią wielu branż, które chwalą sobie jej zalety. Nie inaczej jest w branży przemysłowej, związanej z różnoraką obróbką mechaniczną - od cięcia, gięcia, przez skrawanie, walcowanie, prasowanie i wiele innych metod. Innowacyjny druk 3D może usprawniać te procesy produkcyjne i pozwolić na produkowanie nieraz bardzo skomplikowanych części czy elementów. Czy technologia druku 3D ma szansę zatem wyprzeć obróbkę mechaniczną?

Czym jest drukowanie 3D?

Jest to drukowanie przestrzenne. Zwykłe drukarki kojarzą się z nanoszeniem tekstu czy obrazu na różne nośniki druku. Druk ten może mieć zdefiniowany styl, rozmiar, czcionkę, kolor - wszystkie te elementy mogą być dowolnie zmieniane przez dwuwymiarowe modyfikacje, takie jak rotacja i skalowanie. Drukują się więc w technologii, którą nazywamy 2D. A trójwymiarowe modyfikacje, czyli druk 3D, polega natomiast na wytwarzaniu nie tyle tekstu czy obrazu na papierze, co fizycznego, trójwymiarowego obiektu. Choć brzmi to jak fantastyka, w rzeczywistości technologia ta funkcjonuje już od dawna, chociażby w przemyśle, choć drukarki 3D wykorzystywane są z powodzeniem także w wielu innych dziedzinach - w medycynie, architekturze, sztuce, reklamie.

Co można produkować metodą druku przestrzennego?

Praktycznie wszystko. Od małych plastikowych zabawek, przez przedmioty codziennego użytku, aż po skomplikowane silniki ze specjalistycznych tworzyw. Zaletą jest możliwość wytwarzania części o skomplikowanych kształtach, niezwykłych geometriach, bardzo trudnych do uzyskania poprzez tradycyjną obróbkę mechaniczną. Tak jest na przykład w przypadku bardzo wymagających, ażurowych wręcz wycięć, jakie czasem muszą mieć blachy perforowane - co jest częstą potrzebą wśród architektów, projektantów wnętrz czy artystów. Nie ma problemu aby metodą druku 3D uzyskać wyroby metalowe, ze stali nierdzewnej, z aluminium czy niklu. 

Tego typu produkcja sprawdza się dobrze również w budownictwie ciężkim. W Holandii  “wydrukowano” nawet przęsło mostu ze stali nierdzewnej. Powstają też pierwsze “drukowane budynki” – w Dubaju powstał kilkupiętrowy budynek, w ciągu… kilkunastu dni [1]. Oczywiście w przypadku drukowania budynków, drukarka 3D wymaga ogromnego pola roboczego.

Z drukarek 3D korzysta też branża marketingowa, która dzięki temu może w prosty, stosunkowo tani, ale przede wszystkim bardzo szybki sposób wytworzyć ciekawe gadżety reklamowe. W przypadku reklamy czy promocji online, jak np. profesjonalne pozycjonowanie stron czy reklama w portalach społecznościowych, oczywiście druk 3D nie będzie przydatny. Jednak kiedy reklama jest żywa - obecna wśród ludzi na bilbordach czy jako gadżety z logo, sprawdzi się doskonale.

Tradycyjna obróbka mechaniczna - przechodzi do lamusa?

I tak, i nie. Na pewno jeszcze długo zwykła obróbka nadal będzie miała rację bytu. Niemniej, druk 3D może pełnić funkcję wspierającą różne procesy produkcyjne i ma szansę współistnieć razem z tradycyjnymi maszynami do obróbki.  Przygotowywanie prototypów i matryc do produkcji masowej to zawsze spore koszty, a druk 3D może je częściowo wyeliminować. Ponadto jest szansą na tworzenie wyrobów w dużo krótszym czasie. Być może stanie się tak, że technologia tradycyjnej obróbki również mocno się rozwinie i pod pewnymi względami będzie górować nad drukiem przestrzennym. Jednak to, co przemawia za nim to fakt, że wymaga tylko przygotowania programu i wgrania modelu do systemu drukarki - inaczej niż przy czasochłonnej obsłudze tradycyjnych maszyn, gdzie oprócz programisty, technologa, wymagana jest też fizyczna obecność operatora, który musi dopilnować całego procesu wytwórczego. Dzisiaj stawia się raczej na inteligentne rozwiązania, które dzięki odpowiedniemu językowi programowania sprawiają, że urządzenie rozumie polecenia, wie co ma zrobić i robi to bez konieczności ciągłej kontroli pracy. Nie bez powodu nauka programowania jest tak popularna - powstały nawet kursy programowania dla dzieci, pozwalające od najmłodszych lat na naukę “języków maszyn”. Na przestrzeni najbliższej dekady umiejętność ta może stać się tak samo pożądana jak znajmość języka angielskiego.

Drukarki 3D to z pewnością szansa na wytwarzanie geometrii niedostępnych dla zwykłych obrabiarek. Dla wielu dziedzin przemysłu technologia ta stanowi przełom w realizacji wysoce zindywidualizowanych zleceń. Może być zatem okazją do przyjmowania nietypowych zamówień, realizowania ich w krótszym czasie i po niższych kosztach.

 


[1] Wojciech Traczyk, Przyszłość powstanie w druku 3D, https://www.magazynprzemyslowy.pl/artykuly/przyszlosc-powstanie-w-druku-3d dostęp z dnia 21.02.2021

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl