TworzymyGłos Regionu

Centrum integracji międzypokoleniowej w Przemęcie już otwarte!

Żłobek i Dzienny Dom Pobytu pod jednym dachem!

Sobota, 22 lutego 2020 o 12:05, autor: 1 1850
Centrum integracji międzypokoleniowej w Przemęcie już otwarte!

21 lutego odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy (Gmina Przemęt, powiat wolsztyński), w którym funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy (20 seniorów) oraz Żłobek Gminny (30 maluchów).  W wydarzeniu wieli udział między innymi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Marlena Maląg, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska oraz Dyrektor Departamentu Wdrożenia Europejskiego Funduszu Społecznego Pani Sylwia Wójcik.

Centrum w Błotnicy to pierwszy w kraju ośrodek, który umożliwia wspólne funkcjonowanie zarówno seniorom jak i najmłodszym mieszkańcom Gminy. - Połączenie pod jednym dachem różnych grup wiekowych ma terapeutyczny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, czego dowodzą holenderskie placówki, z których Centrum w Błonicy czerpało inspirację. Wielkie gratulacje dla Wójta Gminy Janusza Frąckowiaka, który nie poprzestał na obietnicach, a doprowadził całość do uroczystej inauguracji obiektu. - mówi Prezes Zarządu Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju z Poznania,  która wspomagała gminę w trudnym procesie pozyskiwania dotacji jako ekspert ds. funduszy europejskich i krajowych.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Przemęt podsumował inwestycję w budowę, przebudowa, dostosowanie oraz wyposażenie dawnej sali wiejskiej, która pochłonęła łącznie ponad 6 milionów złotych, a finansowana była z 3 różnych źródeł w ramach 5 projektów. Zaangażowane zostały przede wszystkim środku europejskie, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego,  niemal 3 mln zł, środki rządowe Senior+ oraz Maluch+, a także budżet gminny. Całość inwestycji zainicjowana została oraz do końca koordynowana była przez aktualnego Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka, który budowę centrum zapowiadał już w swoim programie wyborczym.

- Drodzy seniorzy, to dla Was dzisiaj jesteśmy, to dla Was chcemy pracować, realizować dobre projekty. Dzisiaj spotykamy się w miejscu, w którym funkcjonować będzie zarówno żłobek, jak i dom „Senior+”. To doskonały przykład integracji międzypokoleniowej, o której tak dużo w kierowanym przeze mnie resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej mówimy. To także przykład, który pokazuje, że polityka społeczna to wszyscy – od najmłodszych do tych sporo starszych – mówiła Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

- Panie Wójcie, w imieniu swoim i dzieci, nad którymi będziemy sprawować opiekę w ich de facto drugim domu serdecznie dziękuję za Pana pomysł i ogrom pracy, którą musiał Pan włożyć w realizację i sfinalizowanie tego dzieła. Mam nadzieję, że za parę lat usłyszy Pan od wychowanków, że to był ich najpiękniejszy okres w życiu – mówi dyrektor żłobka Aneta Seidel.

Budynek, który przeszedł gruntowną renowację zajmuje powierzchnię ponad 500 m2, nie licząc obszernego obszaru zewnętrznego, który zagospodarowany zostanie między innymi placem zabaw dla maluchów, a w trakcie uroczystego otwarcia zasadzono na jego terenie symboliczny dąb, który przez długie lata przypominać będzie o zaangażowaniu i trosce włodarzy o swoich mieszkańców.

Centrum w Błotnicy to miejsce wspólnej akceptacji i terapeutycznej integracji. To miejsce gdzie dwie skrajnie odmienne grupy wiekowe mogą spędzać czas w bezpiecznej i nowoczesnej przestrzeni.

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
24.02.2020 14:47

Dla mnie ten projekt wygląda cośkolwiek podejrzanie !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Opiekunka
Opiekunka
Oferuje usługi
PRACA
PRACA
Oferty
Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.