TworzymyGłos Regionu

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Poniedziałek, 04 maja 2020 o 21:55, autor: 0 143
 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się, z wiadomych względów, w bardzo ograniczonym wymiarze. Po Mszy świętej za Ojczyznę (z ograniczonym udziale wiernych) przedstawiciele samorządów oraz kilku organizacji społecznych i politycznych złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku Konstytucji 3 Maja w Wolsztynie. Kwiaty złożyły m.in. delegacje Gminy Wolsztyn, na czele z Burmistrzem Wolsztyna Wojciechem Lisem oraz Rady Miejskiej w Wolsztynie z jej Przewodniczącym Jarosławem Adamczakiem. Niestety w tym roku nie wszystkie organizacje mogły uczestniczyć w święcie. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku spotkamy się wszyscy, aby wspólnie uczcić wówczas już 230. rocznicę, uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Artykuł trzeci dokumentu potwierdzał prawo mieszczan m.in. do samostanowienia w istotnych sprawach.

(Źródło: UM Wolsztyn)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.