TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Narty na Słowacji – gdzie się wybrać i jak się przygotować?

Piątek, 03 listopada 2023 o 13:16, autor: 0
Narty na Słowacji – gdzie się wybrać i jak się przygotować?

Planujesz już zimowy wypad na narty? Chcesz odwiedzić słowackie stoki, ale nie wiesz, gdzie dokładnie się udać i jak przygotować się do wyjazdu? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Słowacja to kierunek, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków, którzy uwielbiają sporty zimowe. Zdarza się, że ze stoków u południowego sąsiada korzysta więcej naszych obywateli niż Słowaków. Niewielka odległość, długie trasy, rozwinięta infrastruktura i spora baza noclegowa zdecydowanie za tym przemawiają. Jak zaplanować swoją podróż? Jak się przygotować? Które stoki na Słowacji są warte uwagi?  

O czym powinieneś pamiętać przed podróżą na Słowację?

Jeśli jesteś miłośnikiem zimowych sportów i wybierasz się na słowackie stoki, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Wymaga tego każda podróż. Nieważne o jakiej porze roku wyjeżdżasz, czy to podróż po kraju, czy za granicę. Bez znaczenia, jaki jest cel Twojego wyjazdu.

  1. Kup ubezpieczenie turystyczne na narty oraz assistance dla swojego samochodu, jeśli planujesz podróż własnym autem.

Więcej na temat ubezpieczenia narciarskiego przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/

  1. Zaplanuj trasę. Przejazdy słowackimi autostradami, drogami ekspresowymi i I klasy są płatne. Przygotuj się na opłaty.
  2. Jeśli planujesz podróż własnym autem, sprawdź przed wyjazdem jego stan techniczny.
  3. Zarezerwuj zakwaterowanie, bilety na stok i inne atrakcje z wyprzedzeniem. W szczycie sezonu możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca.
  4. Przygotuj swój sprzęt i odzież narciarską. Oceń sprawność akcesoriów sportowych.

Szczegółowe informacje na temat przepisów, zasad wjazdu, podróżowania po kraju, a także wskazówki dla kierowców znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Gdzie możesz udać się na narty na Słowację?

Na Słowacji jest wiele ciekawych miejsc, do których możesz się udać, aby jeździć na nartach. Ten kraj jest świetnie przygotowany na uprawianie sportów zimowych. Znajdziesz tu trasy przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. W dodatku ośrodki posiadają świetną bazę noclegową i wyposażone są zwykle w inne ciekawe atrakcje turystyczne. 

Tatrzańska Łomnica

Jedna z najpopularniejszych przełęczy w Tatrach. Znana też jako Łomnicka Przełęcz. Jest połączona kolejką krzesełkową z Łomnickim Stawem. To tutaj znajduje się najwyżej położony i najbardziej stromy stok narciarski na Słowacji. Osiąga on wysokość 2100 m n.p.m. i ma 1340 m przewyższenia. Jego najdłuższa trasa liczy 2 km. Jest ich łącznie 12,2 km. Doświadczeni narciarze mogą tu wypróbować swoich sił na czarnej trasie. Mówi się, że część z nich w połowie ściąga narty i schodzi na piechotę.

Szczyrbskie Jezioro

Znajdują się tu trasy do narciarstwa biegowego, freeride’u i snowboardingu. Ich maksymalna wysokość to 1840 m. Łączna długość tras to 8,3 km. Większość przeznaczona jest dla doświadczonych narciarzy, choć Ci, którzy nie czują się jeszcze zbyt pewnie, mają do dyspozycji prawie 3 km dróg zjazdowych. Najdłuższa trasa prowadzi do najwyższego punktu w regionie. Liczy ona łącznie 3 km.

Stary Smokowiec

Dojedziesz stąd kolejką elektryczną do wszystkich miejscowości Wysokich Tatr. To idealne miejsce do uprawiania narciarstwa klasycznego, alpejskiego, turystyki pieszej i saneczkarstwa. Na tym stoku idealnie odnajdą się początkujący narciarze. Dla nich ośrodek oferuje 6 tras o łącznej długości 6 km. Średniozaawansowani mają do dyspozycji 600 m trasy. Nad ośrodkiem wznosi się Sławkowski Szczyt, który mierzy 2452 m oraz Łomnica licząca 2632 m. 

Jasna Chopok – Niżne Tatry

Największa i najnowocześniejsza stacja narciarska na Słowacji. Liczy 91 ha. Odbywają się tu międzynarodowe zawody narciarskie. To ulubione miejsce miłośników freeride'u. Jest tu 36 tras. 36 km to ścieżki urozmaicone, a 9 km to trasy przeznaczone do freeride'u. Znajdują się tu trasy łatwe, średnie i trudne.Osiągają one wysokość 943–2024 m n.p.m. To idealny teren do narciarstwa zjazdowego. Ośrodek posiada oświetloną trasę o długości 2,5 km, skocznie i snowpark. Północna strona posiada szerokie i zalesione stoki, a południowa przeznaczona jest już dla bardziej doświadczonych sportowców. 

Więcej na temat wyjazdu na narty do Słowacji przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/na-narty-do-slowacji/

 

Co powinno zawierać Twoje ubezpieczenie narciarskie na Słowację?

Ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe. Powinno być natomiast nieodłącznym elementem każdej Twojej zagranicznej wycieczki. Dlaczego? Opieka medyczna za granicą nie jest refundowana. Jeśli skorzystasz z któregoś ze świadczeń, wszelkie koszty musisz pokryć z własnej kieszeni. Te bywają horrendalnie wysokie. Jeśli wybierasz się na narty do Słowacji, czeka na Ciebie wiele zagrożeń. Przede wszystkim istnieje duże ryzyko, że ulegniesz wypadkowi podczas zjeżdżania ze stoku. Możesz się także poślizgnąć na oblodzonym chodniku, wpaść w poślizg autem, czy po prostu poważnie przeziębić.

Ochrona na wyjazd posiada zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance. Dzięki temu otrzymasz pomoc, kiedy zachorujesz lub zostaniesz poszkodowany w wyniku wypadku. Ubezpieczyciel pokryje koszty Twojego leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji, transportu medycznego do Polski, pomocy informacyjnej, a nawet wsparcia tłumacza.

Ochronę możesz ponadto rozszerzyć o NNW, które zapewni Ci świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ważne jest także OC, które chroni Twój budżet, jeśli spowodujesz szkodę. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci pokrzywdzonemu odszkodowanie, np. jeśli zniszczysz wypożyczony sprzęt sportowy. Jeżeli posiadasz własne narty i pozostałe akcesoria, wiesz, jak duży jest koszt ich zakupu. Ubezpieczenie sprzętu sportowego, które niekiedy występuje już w ramach ochrony bagażu, dotyczy Twojego ekwipunku. Gdy zniszczysz swój sprzęt lub bagaż, np. w wyniku wypadku, zgubisz go lub ktoś Ci go ukradnie, towarzystwo wypłaci Ci należne odszkodowanie.

Jeśli planujesz jeździć na nartach lub uprawiać sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka, ważne jest to, abyś objął swoje ubezpieczenie klauzulą, która dotyczy związanych z tym zagrożeń. W innym przypadku, jeśli podczas zjeżdżania ze stoku ulegniesz wypadkowi, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pomocy. Czytaj ogólne warunki ubezpieczenia, aby wiedzieć, jaka dyscyplina sportowa wymaga wykupienia rozszerzenia.

Istotne są także odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia. Z uwagi na ogromne koszty leczenia za granicą, kwota ta powinna być wystarczająca do pokrycia opłat związanych z Twoim leczeniem, hospitalizacją i transportem. W innym przypadku różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

 

Ile zapłacisz za ubezpieczenie narciarskie na Słowację?

Cena polisy na wyjazd zależy od długości, miejsca oraz celu pobytu, a także zakresu ochrony. Zwykle koszt ubezpieczenia za jeden dzień ochrony to kilka lub kilkanaście złotych.

Opłaty za ubezpieczenie turystyczne sprawdzimy na przykładzie 25-letniej Weroniki, która wyrusza na 5-dniową wycieczkę do Słowacji. Celem jej wyjazdu jest jazda na nartach. Weronika chce, aby polisa obejmowała koszty leczenia, NNW oraz OC.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.