Dywaniki łazienkowe — jak często trzeba je prać i czyścić?
Dywaniki łazienkowe to niestety prawdziwy raj dla bakterii, pleśni, a także grzybów. Wszystko przez warunki, jakie w nich panują, a mianowicie obfitość ciepła i wilgoć. A przecież nikt nie chce po odświeżającym prysznicu postawić stopy na pełnym mikroorganizmów, brudnym dywaniku łazienkowym. Z tej właśnie przyczyny należy systematycznie czyścić oraz prać dywaniki łazienkowe. Częstotliwość ich prania zależy od gospodarstwa domowego. W przypadku, w którym w jego skład wchodzą dzieci, które uprawiają mnóstwo sportów i korzystają z prysznica, rozsądne jest pranie dywanika co najmniej raz w tygodniu. Natomiast w sytuacji, w której dom składa się z jednej lub dwóch osób, które raz dziennie kąpią się, można prać dywanik łazienkowy raz na dwa, trzy tygodnie. Tak więc bardzo ważne jest utrzymywanie tego akcesorium w czystości, gdyż zapewnia on przyjemne korzystanie z łazienki.
Jak prać dywanik łazienkowy?
Na samym początku koniecznie trzeba wziąć pod uwagę etykietę pielęgnacyjną, która umieszczona jest na każdym dywaniku łazienkowym. Niemal wszystkie dywaniki można prać w pralce, jednak konieczne jest upewnienie się, że wybrany model nie ma specjalnych instrukcji dotyczących pielęgnacji, na które trzeba zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy wybrane dywaniki łazienkowe były drogie lub są one wykonane z niespotykanego materiału.
Przed wrzuceniem dywanika do pralki, można go potrząsnąć w celu pozbycia się z niego wszystkich luźno zalegających zanieczyszczeń. Kolejno można umieścić go w pralce wraz z kilkoma innymi dywanikami. W przypadku posiadania jedynie jednego lub dwóch sztuk można do bębna dorzucić również np. ręcznik. Pomoże to wyrównać obciążenie oraz zapobiegnie uszkodzeniu dywanika łazienkowego w pralce.
W przeciwieństwie do prania zasłon prysznicowych nie można stosować niczego szorstkiego lub kwaśnego w trakcie prania. Silne detergenty piorące oraz ostre przedmioty mogą przyczynić się do uszkodzenia gumowego spodu dywanika. Nie zaleca się także dodawać do prania octu lub wybielaczy. Co więcej, podczas prania dywaników trzeba stosować zimną wodę zamiast gorącej.