Średniowieczny Jarmark Cysterski ta wyjątkowa impreza, która organizowana jest od obchodów 800 lecia Ziemi Przemęckiej, czyli od 2018 roku. Przypomina ona o bogatej historii ziemi przemęckiej sięgającej początków państwa polskiego.
Impreza rozpoczęła się uroczystym otwarciem i przemówieniami zaproszonych gości m,in Doroty Gorzelniak Wójt Gminy Przemęt, Zastępcy Wójta Gminy Przemęt Mariusza Silskiego, Senatora RP Jana Filipa Libickiego, czy Księdza Proboszcza Parafii Przemęckiej.
- Wspaniałe jest to, że potraficie państwo dbać o swoja historię - mówił senator RP Jan Filip Libicki - Co roku ten jarmark jest coraz większy i coraz ciekawszy.
Po uroczystym otwarciu nadszedł czas na Cysterską Olimpiadę, w której udział wzięli ci najmłodsi. W rozmaitych grach i zabawach sprawnościowych rodem ze średniowiecza rywalizowało ze sobą 11 drużyn z okolicznych szkół i przedszkoli. Dla dzieci stworzono także specjalny średniowieczny plac zabaw. Największym zainteresowaniem cieszyła się średniowieczna karuzela.
Każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku wziąć udział w otwartym Turnieju Łuczniczym o Złotą Konwalię, Dla najlepszych łuczników przygotowano nagrody.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się inscenizacje historyczne, które ukazywały najważniejsze wydarzenia historyczne związane z Ziemią Przemęcką i działalnością cystersów na tym terenie a także pokazy walk średniowiecznych wojów przedstawiające bunt chłopów w Mochach w 1309 roku. Nie zabrakło również kaskaderskich pokazów dżigitówki oraz widowiskowego Konnego Turnieju Zręcznościowego.
Z okazji roku jubileuszu 600-lecia przybycia cystersów do Przemętu goście mieli szansę zobaczenia ornatów cysterskich i dokumentów.
Na całym terenie placu kościelnego swoje obozowisko mieli również wojowie oraz rzemieślnicy średniowieczni, którzy przybliżali wszystkim zainteresowanym zawody, zajęcia i zainteresowania ludzi z tamtej epoki.
Na koniec dnia na przemęckiej scenie pojawił się Andrzej Sikorowski wraz z zespołem z ponad 40-letnia muzyczną historia “Pod Budą”, którzy wykonali zarówno te znane jak i najnowsze przeboje.
Średniowieczny Jarmark Cysterski wpisał się już w tradycję ziemi przemęckiej i z roku na rok przyciąga coraz to większą liczbę mieszkańców.
Zapraszamy do fotorelacji i materiałów wideo.
(julka)