TworzymyGłos Regionu

Centrum integracji międzypokoleniowej w Przemęcie już otwarte!

Żłobek i Dzienny Dom Pobytu pod jednym dachem!

Sobota, 22 lutego 2020 o 12:05, autor: 1
Centrum integracji międzypokoleniowej w Przemęcie już otwarte!

21 lutego odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy (Gmina Przemęt, powiat wolsztyński), w którym funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy (20 seniorów) oraz Żłobek Gminny (30 maluchów).  W wydarzeniu wieli udział między innymi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Marlena Maląg, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska oraz Dyrektor Departamentu Wdrożenia Europejskiego Funduszu Społecznego Pani Sylwia Wójcik.

Centrum w Błotnicy to pierwszy w kraju ośrodek, który umożliwia wspólne funkcjonowanie zarówno seniorom jak i najmłodszym mieszkańcom Gminy. - Połączenie pod jednym dachem różnych grup wiekowych ma terapeutyczny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, czego dowodzą holenderskie placówki, z których Centrum w Błonicy czerpało inspirację. Wielkie gratulacje dla Wójta Gminy Janusza Frąckowiaka, który nie poprzestał na obietnicach, a doprowadził całość do uroczystej inauguracji obiektu. - mówi Prezes Zarządu Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju z Poznania,  która wspomagała gminę w trudnym procesie pozyskiwania dotacji jako ekspert ds. funduszy europejskich i krajowych.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Przemęt podsumował inwestycję w budowę, przebudowa, dostosowanie oraz wyposażenie dawnej sali wiejskiej, która pochłonęła łącznie ponad 6 milionów złotych, a finansowana była z 3 różnych źródeł w ramach 5 projektów. Zaangażowane zostały przede wszystkim środku europejskie, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego,  niemal 3 mln zł, środki rządowe Senior+ oraz Maluch+, a także budżet gminny. Całość inwestycji zainicjowana została oraz do końca koordynowana była przez aktualnego Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka, który budowę centrum zapowiadał już w swoim programie wyborczym.

- Drodzy seniorzy, to dla Was dzisiaj jesteśmy, to dla Was chcemy pracować, realizować dobre projekty. Dzisiaj spotykamy się w miejscu, w którym funkcjonować będzie zarówno żłobek, jak i dom „Senior+”. To doskonały przykład integracji międzypokoleniowej, o której tak dużo w kierowanym przeze mnie resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej mówimy. To także przykład, który pokazuje, że polityka społeczna to wszyscy – od najmłodszych do tych sporo starszych – mówiła Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

- Panie Wójcie, w imieniu swoim i dzieci, nad którymi będziemy sprawować opiekę w ich de facto drugim domu serdecznie dziękuję za Pana pomysł i ogrom pracy, którą musiał Pan włożyć w realizację i sfinalizowanie tego dzieła. Mam nadzieję, że za parę lat usłyszy Pan od wychowanków, że to był ich najpiękniejszy okres w życiu – mówi dyrektor żłobka Aneta Seidel.

Budynek, który przeszedł gruntowną renowację zajmuje powierzchnię ponad 500 m2, nie licząc obszernego obszaru zewnętrznego, który zagospodarowany zostanie między innymi placem zabaw dla maluchów, a w trakcie uroczystego otwarcia zasadzono na jego terenie symboliczny dąb, który przez długie lata przypominać będzie o zaangażowaniu i trosce włodarzy o swoich mieszkańców.

Centrum w Błotnicy to miejsce wspólnej akceptacji i terapeutycznej integracji. To miejsce gdzie dwie skrajnie odmienne grupy wiekowe mogą spędzać czas w bezpiecznej i nowoczesnej przestrzeni.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
24.02.2020 14:47

Dla mnie ten projekt wygląda cośkolwiek podejrzanie !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.