TworzymyGłos Regionu

Brakuje urzędników wyborczych, co z wyborami?

Środa, 04 kwietnia 2018 o 13:48, autor: 24
Brakuje urzędników wyborczych, co z wyborami?

Przed nami wybory samorządowe, które organizowane będą po raz pierwszy w ramach znowelizowanych w ubiegłym roku przepisów. Jeszcze nie usłyszeliśmy nazwisk kandydatów na stanowiska wójtów, burmistrzów czy radnych, nie znana jest również dokładna data wyborów, wiadomo natomiast, że są problemy z ich przeprowadzeniem.

Zmiana w prawie wprowadzona dużą nowelą kilku ustaw wymusiła na Państwowej Komisji Wyborczej poszukiwanie chętnych do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego w każdej gminie czy mieście na prawach powiatu. Potrzeba setek osób, które czuwać będą nad przebiegiem jesiennego głosowania, ale chętnych brak. Pod koniec marca Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze, Stanisław Blonkowski wysłał list to władz samorządowych gmin, powiatów, miast na prawach powiatu i województwa z prośbą o rozpowszechnienie wiedzy na temat prowadzonego naboru na stanowiska urzędników wyborczych. Z listu wynika, że w województwie lubuskim potrzeba 108 urzędników, a do dnia 22 marca chęć pełnienia tej funkcji wyraziło 8 osób. Pierwotnie swoje zgłoszenia można było składać do końca marca, jednak w związku z problemami z naborem, termin przesunięto do 16 kwietnia.

Urzędnikiem wyborczym może zostać osoba, która posiada wyższe wykształcenie i jest pracownikiem urzędów obsługujących organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych, nie należy do partii politycznej, nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, nie może wykonywać swojej funkcji w gminie na obszarze której ma miejsce zatrudnienie, a także nie może być kandydatem w wyborach w okręgu, w którym pełniłby swoją funkcję. Urzędnik wyborczy powoływany jest na 6 letnią kadencją, a za swoją pracę otrzymuje pensję w wysokości ok. 4,5 tysiąca złotych miesięcznie, w zależności od ilości dni spędzonych w pracy. Szczegóły dostępne na stronach Krajowego Biura Wyborczego.

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (24)

avatar

avatar
~Marian_Z
04.04.2018 14:40

Wieść się niesie po mieście, że kandydaci na burmistrza będą tacy: Czopek, Owoc, Kuryło, Kola, Giezek, jeżeli to prawda, to szkoda tego miasta. ps ostatni gasi światło

avatar
~Gekon
04.04.2018 21:57

Przewidywalny nudny zestaw tzw. kandydatów. Żaden nie zaproponuje jakiejkolwiek pozytywnej zmiany. Kontynuacja dotychczasowej smuty...

avatar
~Adam
05.04.2018 09:59

Będzie tak jak ludzie wybiorą. Jeśli Marian uważasz, że powinno być inaczej, to czekam na Twoje działanie

avatar
~xyz
04.04.2018 15:56

Czy tą informacje podałeś /Marianie- Z/ w związku z 1 kwietnia ?. Bo na dzień dzisiejszy żadna, ale to żadna osoba nie spełnia minimum uczciwości i kompetencji bycia Naszym Burmistrzem !. Spokojnie ..... poczekajmy na tego jednego i uczciwego!

avatar
~Adam
05.04.2018 10:01

Jesli Owoc będzie kandydował, to będę na niego głosował. Innym kandydatom życzę powodzenia i pozytywnej kampanii. Bez grabieżców i innych bzdur

avatar
~Pesymista realista
04.04.2018 16:12

Chyba się szanowny xyz nie doczekasz...

avatar
~cencik
04.04.2018 17:00

osoby do pilnowania spraw wyborczych też trzeba z poza układów umci pumci :p

avatar
~Jan Kotwicki
04.04.2018 17:26

Podczas ostatnich wyborów samorządowych byłem pełnomocnikiem dwóch komitetów wyborczych /w każdej komisji obwodowej były dwie osoby z mojej nominzcji i dodatkowo z ramienia Ruchu Kontroli Wyborów miałem na powiat przydzielonego międzynarodowego obserwatora, którego obwoziłem po obwodowych komisjach, karmiłem zapewniłem nocleg na zamku i jeszcze mieliśmy czas na zwiedzanie naszego pięknego powiatu. /i to wszystko na krzywy ryj!/

avatar
~Autor
04.04.2018 20:05

No i...?

avatar
~do Jana Kotwickiego
04.04.2018 21:06

Panie Janie pomarzyć to dobra rzecz . Kto panu by dał wiarę ze pan jesteś neutralny a nie stronniczy , chyba tylko naiwny głupiec .

avatar
~Ciekawy
05.04.2018 10:22

Panie Janie szacunek się Panu należy.

avatar
~Wschowianka(nie mylić z jadłodalnią)
05.04.2018 08:37

A może namówić Żukowskiego to byłaby dobra zmiana ekonomiczna dla Wschowy

avatar
~xxx
05.04.2018 12:47

Bardzo dobra propozycja. Przynajmniej coś we Wschowie się działo i dobrze funkcjonowała a nie jak to jest przez ostatnie lata za p. Grabki i p. Patalas . Prosta zasada nie ma co wybierać nauczycieli . Wschowie przydał by się dobry polityk ekonomista, który będzie potrafił ściągnie do Wschowy inwestorów

avatar
~Jan Kotwicki
05.04.2018 14:54

Ależ oczywiści, jestem stronniczy! Takie czasy nastały że jest w czym wybierać. Gdy trzeba było wysadzić z siodła Leona wraz z jego sitwą to byłem z Krzysztofem Grabką przez dwie kadencje nic w zamian za poparcie i działanie nie oczekując. Posiadanie pogladów politycznych to jedna sprawa a przestrzeganie reguł i zasad demokracji oraz zwykłej ludzkiej uczciwości to inna. Moi koledzy - UPR-owcy są w sejmie z ramienia ugrupowania Kukiz15. Nie partia, nie koalicja a ugrupowanie i nie biorą żadnych dotacji z budżetu państwa. Jeżeli do tego dodamy wolnościowy i nowoczesny program to można śmiało zarekomendować jego poparcie. Polsce potrzebni sa ludzie prawi, uczciwi, wykształceni, wierzący w Boga i posiadający szerokie horyzonty myślowe jako wolnosciowcy, konserwatyści z doświadczeniem biznesowym i stabilni ekonomicznie.

avatar
~do Wschowianki
05.04.2018 11:37

byłoby lepiej gdybyś jednak była tą jadłodajnią. Nie pamiętasz tamtych czasów?

avatar
~Zen
05.04.2018 15:34

Do Kotwicki - nie do końca z tą darmowością p. Kotwicki. A kto panu przekształcił gruntu za co stałeś się bogatym ? Burmistrz przekształcił grunt rolny a Janek darmo popierał ? Co do - cyt. " ...wolnosciowcy, konserwatyści z doświadczeniem biznesowym i stabilni ekonomicznie." - taki aniołów szukamy .

avatar
~Kotwicki Jan
05.04.2018 16:55

Proszę nie wyciągać moich spraw osobistych bo to nie ma nic do rzeczy. Ja nie stawiam siebie za wzór ani nie staram się komukolwiek przypodobać gdyż nie zmierzam kandydowac w jakichkolwiek wyborach. Gdy byłem "w wieku produkcyjnym" , pracowałem na własny rachunek i wiem na czym polega wolna działajność gospodarcza. Natomiast dzisiejsza moja sytuacja pozwala mi na szerszą działalność społeczną i tylko tyle. W swoich wywodach opieram się tak na klasykach wolnościowcach jak i na dobrych, sprawdzonych przykładach uczciwych biznesmenów. Od lat powtarzam i powtarzał będę że wielka krzywda dzieje się wschowskiej młodzieży spowodowana sztywnym trzymaniem się ministerialnych programów i brakiem własnych inicjatyw nauczycieli ukierunkowanych na praktyczną i rzeczywistą wiedzę sprawdzonego działania. Co tyczy się przekrztałceń gruntów pod działki to decyzję podejmowała Rada Gminy, zapraszano właścicieli gruntów z danego terenu do wnoszenia uwag i po podziale iwybudowaniu domów gmina z podatków ma rocznie kilka tys. złotych zamiast 50 zł. z hektara.

avatar
~do Jana Kotwickiego
05.04.2018 20:00

Panie Kotwicki dlaczego Rada Gminy zaprosiła właścicieli gruntów z danego terenu gdzie pan akurat miał tę ziemię a nie zaprosiła właścicieli np spod dworca kolejowego gdzie inni mają tam ziemię ? . To jest dla mnie bardzo zastanawiające ?. Jednym słowem zyskał pan na tym interesie krocie , bo pośrednio dali panu zarobić na tej pańskiej ziemi . Przy okazji zarobili jeszcze kilka osób ale ten któremu chcieli dać to dali i formalnie nie było żadnego przekrętu .

avatar
~Zen
06.04.2018 16:46

Do Kotwickiego - panie Janie , nie interesuje mnie co i za ile , to pana kapitał. To pan użył sformułowania na - krzywy ryj - więc niejako , jakoby pan był beneficjentem sprawy . Kiedyś pan skorzystał jak pan Grabka dał przekształcenie , a i gmina jak pan mówisz , nie za 50 zł /ha a za tysiące dzisiaj korzysta. Ok, ale samemu też nie jest się aniołem.

avatar
~Jan Kotwicki
07.04.2018 14:17

"Na krzywy ryj" to znaczy za darmo, bezinteresownie.

avatar
~hh
06.04.2018 16:54

Nie mogę patrzeć na tego Kotwickiego!!! Jeszcze się chwali, ze przyczynił się do zwycięstwa Grabki, czym tu się chwalić?

avatar
~Kotwicki Jan
07.04.2018 12:01

Chwaliłem się i będę się chwalił że pokonaliśmy Leona i jego sitwę. Obecnie Krzysztof Grabka nie zasługuje na moje poparcie za zadawanie się z lewicą i za to co zrobił, swojego czasu, z dr Miłoszem Czopkiem.

avatar
~kkkk
06.04.2018 19:25

Panie Janie ale Pan boli niektórych haha . A swoją drogą, nie wiem czy takie wyciąganie Pana spraw prywatnych na forum publicznym jest zgodne z prawem ? Nie jest pan osobą publiczną tylko komentatorem spraw więc chyba moderator powinien jednak zwrócić na to uwagę. No chyba ,że coś mylę

avatar
~Jan Kotwicki
07.04.2018 10:17

A niech sobie wyciągają! Tylko ze zbrzydło mi prostowanie nieprawdziwych lub zmanipulowanych faktów. Bardziej mnie martwi że moderator nie wszystkie moje teksty puszcza. Ale specjalnie nie narzekam, ja też jestem stronniczy i prawa do tego nikomu nie zamierzam odbierać. I tak forum, które mogło by być miejscem dyskusji o naprawdę poważnych naszych sprawach, preferuje , jak to Poznaniacy mówią, pierdoły.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.