Nie ma możliwości realizowania zadań gminy wynikających z kalendarza wyborczego (tj. m.in. przeszkolenie obwodowych komisji wyborczych, zapewnienie obsługi informatycznej komisjom, odpowiednie przygotowanie lokali wyborczych, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków liczenia kart) w taki sposób, aby zagwarantować bezpieczny sposób ich przeprowadzenia, bez narażania na niebezpieczeństwo zakażenia. Niemożliwe jest zabezpieczenie osób zaangażowanych w proces wyborczy w niezbędne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki). Artykułów tych brakuje nawet dla najbardziej ich potrzebujących – szpitali czy ratowników medycznych. Trudności występują także z pozyskaniem odpowiedniej ilości środków do dezynfekcji.
Przygotowanie i przeprowadzenie wyborów w obecnej sytuacji i planowanym terminie rodzi zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa wyborców oraz dla frekwencji w tych wyborach, co godzi w zasadę powszechności wyborów. Z jednej strony niezwykle racjonalne i nakazywane w komunikatach rządowych i służb sanitarnych zalecenia pozostawania w domach, ograniczania możliwości przemieszczania się, ograniczania kontaktów między ludźmi, które mają fundamentalne znaczenie dla powstrzymania wzrostu liczny zakażeń, z drugiej zaś poczucie obywatelskiej postawy korzystania z demokracji i udziału w głosowaniu. Dla zdecydowanej większości wyborców może to stanowić niezwykle trudny do rozwiązania i budzący moralne wątpliwości dylemat.
Coraz bardziej zaostrzane ograniczenia swobody przemieszczania się oraz deklaracje coraz dokładniejszego ich egzekwowania wskazują, że zagrożenie jest niezwykle wielkie, a nakładane ograniczenia mają to zagrożenie znacząco zmniejszyć. Jak w takim razie odczytywać rządowy przekaz o braku zagrożeń dla czynnego udziału w dokonaniu aktu wyborczego?
Jako lokalny samorząd, znający potrzeby i obawy naszych mieszkańców, w obliczu zagrożenia podejmujemy liczne środki, aby to zagrożenie jak najbardziej zminimalizować. Znamy obawy mieszkańców o zdrowie swoje i swoich bliskich, znamy troskę przedsiębiorców o przyszłość ich działalności, a tym samym o byt naszych mieszkańców. Wspólnymi siłami, determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu ograniczeń możemy przeciwdziałać skutkom epidemii. W mojej ocenie nie da się tego pogodzić z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w planowanym terminie.
Nadrzędną wartością jest życie i zdrowie każdego człowieka. Wybory zaś to święto demokracji. Proszę, aby nie nakazywać świętowania w poczuciu strachu o własne zdrowie i życie. Proszę nie pozostawiać iluzorycznego wyboru między prawem oddania głosu a dbaniem o zdrowie własne i innych osób.
Proszę o przełożenie terminu wyborów prezydenckich na czas po ustaniu zagrożenia związanego z epidemią! Tylko wówczas możliwe będzie przeprowadzenie procedur wyborczych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, z poszanowaniem zasad konstytucyjnych, z zapewnieniem powszechnego udziału obywateli. Zdrowie i życie mieszkańców jest dla nas najważniejsze!
Z wyrazami szacunku
/-/ Jacek Kolesiński
Wójt Gminy Siedlec
(Źródło: Gmina Siedlec)