TworzymyGłos Regionu

Gmina Przemęt szparagiem stoi. Drugie przemęckie święto szparaga za nami

Poniedziałek, 04 czerwca 2018 o 13:58, aktualizacja Poniedziałek, 18 czerwca 2018 o 16:10, autor: 2
Gmina Przemęt szparagiem stoi. Drugie przemęckie święto szparaga za nami

2 czerwca w Mochach odbyło się drugie już organizowane na terenie gminy Przemęt święto szparaga pn. Szparagi, Złoto z Ziemi - Smak Naszego Regionu. Podczas wydarzenia nie zabrakło specjalistycznych wykładów, atrakcji dla najmłodszych a także potraw ze szparagów.

Święto Szparaga to wydarzenie organizowane już po raz drugi na terenie gminy Przemęt.

- To wydarzenie organizowane jest w celu promowania szparaga jako naszego towaru. Chcemy także pomóc producentom tego warzywa. Kto wie, może w przyszłości uda się szparagi uczynić produktem regionalnym - mówiła wójt gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak.

Podczas konferencji naukowej zorganizowanej w restauracji Stara Mleczarnia w Mochach, która otwarta była dla wszystkich mieliśmy możliwość wysłuchania różnych wykładów. Jednym z ciekawszych był niewątpliwie wykład prof. dr hab. Mikołaja Knaflewskiego, specjalisty w dziedzinie biologii i uprawy szparaga, który jest konsultantem m. in. w takich potęgach szparagowych jak Chiny.

- Produkcja szparaga na terenie gminy Przemęt ma się tak dobrze głównie dlatego, że mamy tu do czynienia z lekkimi glebami odpowiednimi do uprawy tych warzyw - mówił Mikołaj Knaflewski.

Święto szparaga w Mochach zostało połączone z Dniem Dziecka więc nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych.

Punktem obowiązkowym podczas wydarzenia były stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie spróbować mogliśmy potraw przyrządzanych na bazie szparagów.

Jak mówi wójt gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak: “obserwujemy wzrost zainteresowania szparagami w województwie a także poza nim. Przemęt kojarzony jest już nie tylko z Cystersami ale i z produkcją właśnie tych warzyw”.

Zapraszamy państwa do obejrzenia galerii oraz materiałów wideo.

Dla przyszłych konsumentów szparaga mamy jedną radę. Jak mówi prof. Mikołaj Knaflewski: “szparagi bez względu na to czy są białe, zielone czy fioletowe, najlepsze są świeże”.

(Iks / foto: Julka, wideo: Koper)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Iga
12.06.2018 13:24

Teraz po fakcie warto poczytać - jednak czy ta informacja nie powinna być wcześniej i głośniej. Sama bym chętnie przyjechała i posłuchała. Mam restaurację i myśle o kuchni regionalnej. Z kim powinnam się skontaktować, aby skorzystać w przyszłym roku?

avatar
~hej
12.06.2018 13:25

Jak nazywa się ta potrawa na 68 zdjęciu. Ktos wie?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.