Prace, które powstały w czasie warsztatów trafią do plenerowego pieca już 14 czerwca rano, gdyż proces wypalania trwa co najmniej 5 godzin. Następnie około godziny 13:00 zostaną wyciągnięte i poddane procesowi redukcji. Redukcji oprócz ognia i wysokiej temperatury rozgrzanych naczyń towarzyszyć będą para, dym i nieprzewidywalne efekty naszkliwne, jak np. zmiana tlenku miedzi w złoto.
Pokaz filmu o sztuce i wystawa powstałych prac są podsumowaniem działań, w których udział wzięło ponad osiemdziesięcioro dzieci i młodzieży w tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Wolsztynie.
Dzieci niejednokrotnie same były zaskoczone efektami swojej pracy. Jak mówi Bartłomiej Sroka, artysta prowadzący warsztaty - Zaskoczenie będzie jeszcze większe gdy gdzieci zobaczą swoje prace poszkliwione. Na każdym etapie pracy i w procesie obróbki gliny, praca zmienia się i w efekcie końcowym często jest nierozpoznawalna przez samego autora.
Projekt “Ogniem i pędzlem” to pierwsze tego typu działanie promujące sztukę i dziedzictwo narodowe poprzez edukację artystyczną realizowaną przez Fundację Sztuka dla Ludzi, której siedzibą od 2018 roku jest Wolsztyn. Fundacja została powołana do życia w 2010 roku przez małżeństwo dwojga artystów, Dagmary Angier - Sroki i Bartłomieja Sroki. Do 2015 roku Fundacja działała na rzecz mieszkańców Legnicy i okolic. W 2016 roku małżeństwo zamieszkało w gminie Przemęt, gdzie realizowało kolejne przedsięwzięcia. W tym roku Fundacja przeniosła się do nowej siedziby w Wolsztynie, która mieści się w Biurze Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, przy ul. Doktora Kocha 12 A.
Uczestnictwo w działaniach projektu
(Iks / foto: Gmina Wolsztyn)