TworzymyGłos Regionu

reklama

Wykład ks. Tomasza Rogozińskiego na temat cystersów w Kaszczorze i Wieleniu

Wtorek, 17 kwietnia 2018 o 09:56, aktualizacja Czwartek, 10 maja 2018 o 16:14, autor: 8
Wykład ks. Tomasza Rogozińskiego na temat cystersów w Kaszczorze i Wieleniu

14 kwietnia w klasztorze w Przemęcie w ramach konferencji popularnonaukowej “600 lat przemęckich cystersów” swoją prelekcję wygłosił pochodzący z Kaszczoru ksiądz Tomasz Rogoziński. Wykład pt. “Cystersi w Kaszczorze i Wieleniu do 1418 roku” traktował m. in. o historii pobytu cystersów na terenie tych dwóch miejscowości.

Konferencję popularnonaukową z okazji sześćsetnej rocznicy przybycia cystersów na tereny Przemętu poprowadził Maciej Ratajczak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, który przywitał gości, przedstawił prelegentów i zachęcił do wysłuchania wykładów.

- Dzisiejsza data jest wyjątkowa z tego względu, że cystersi swoją posługę na terenach Przemętu rozpoczęli dokładnie w wielkanoc, 14 kwietnia 1418 roku. Spotykamy się więc tutaj dokładnie po sześciuset latach od rozpoczęcia oficjalnej działalności cystersów na tych terenach - mówił dyrektor GCKiB

Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji głos zabrała wójt gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak, która już na początku swojej wypowiedzi wyraziła radość z tak dużego zainteresowania tematem wśród mieszkańców i gości spoza terenów gminy Przemęt.

Wójt zaznaczyła, że zakon cysterski głosił maksymę “módl się i pracuj” co jej zdaniem jest hasłem przyświecającym również wielkopolanom.

- Kiedy kilka lat temu arcybiskup Marek Jędraszewski odwiedził naszą gminę, widząc pocysterskie ornaty powiedział “Wy macie ich trzydzieści, my w katedrze w Poznaniu mamy tylko trzy sztuki”. To zdanie uzmysłowiło mi, że posiadamy wielkie bogactwo. Że jest to ogromne dziedzictwo narodowe i dziedzictwo naszej ziemi - wspominała wójt.

Swoje prelekcje podczas konferencji wygłosili wybitni znawcy historii związanej z cystersami. Wielu z nich jak się okazało swoje korzenie ma w okolicach gminy Przemęt. Wśród nich był, pochodzący z Kaszczoru, ksiądz Tomasz Rogoziński, który wystąpił jako pierwszy. Wykład księdza Rogozińskiego nosił tytuł “Cystersi w Kaszczorze i Wieleniu do 1418 roku”.

Pochodzący z Kaszczoru prelegent mówił o historii pojawienia się cystersów w Europie i Polsce, funkcjonowaniu klasztoru w Kaszczorze i Wieleniu oraz o przyczynach i przebiegu przeniesienia się cystersów z wcześniej wspomnianych miejscowości do Przemętu a także o funkcjonowaniu cystersów w Kaszczorze i Wieleniu po 1418 roku, bo jak mówił ksiądz Rogoziński - należy pamiętać, że przygoda cystersów w tych dwóch miejscowościach nie kończy się w 1418 roku. Ich historia na tych ziemiach kończy się dopiero w 1847 roku wraz ze śmiercią ostatniego kaszczorskiego cystersa.

Pierwszy cysterski zakon powstał we Francji pod koniec XI wieku i w swych założeniach odwoływał się do dewizy św. Benedykta “Ora et labora”(módl się i pracuj) a jego założycielem był św. Robert z Molesme. Mnisi byli ascetami utrzymującymi się z własnej pracy na roli. Klasztorów cysterskich w Europie przybywało bardzo szybko i w 1130 roku było już 70 opactw. a 23 lata później ich liczba sięgnęła trzystu pięćdziesięciu.

Na polskie ziemie cystersi przybyli w latach 1140 - 1150. Klasztory lokowano zgodnie z zasadami obowiązującymi w zakonie, głównie w dolinach rzek, nad brzegami jezior i w pobliżu pierwszo lub drugorzędnych szlaków komunikacyjnych.

W 1285 roku z prywatnego nadania wojewody wielkopolskiego (wcześniejszego kasztelana przemęckiego) ufundowano klasztor na terenie dzisiejszego Kaszczoru, w którym cystersi przygotowywali się do przejścia na tereny Wielenia gdzie w końcu się pojawili. Dokładna data utworzenia opactwa w Wieleniu nie jest jednak znana. Z dokumentów zachowanych do dzisiaj wynika, że cystersi mieszkali nad jeziorem wieleńskim już w 1296 roku.

Przeniesienie klasztoru z Wielenia do Przemętu została zapoczątkowane w 1408 roku. 2 czerwca 1410 roku papież Jan XXII wydał pozwolenie na przeniesienie klasztoru. 14 kwietnia 1418 roku nastąpiła oficjalna przeprowadzka cystersów do Przemętu.

W 1423 roku Wieleń został prepozyturą przemęcką cystersów a kościół wieleński do 1603 roku był kościołem filialnym Przemętu.  

Jako, że tekst ten jest jedynie ogromnym streszczeniem niezwykle ciekawego wykładu księdza Tomasza Rogozińskiego zachęcamy państwa do obejrzenia materiału wideo i zapoznania się z całością tej wciągającej i pouczającej prelekcji.

(Damian Świtoń/foto: koper)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Słuchacz
18.04.2018 08:33

Bardzo dobra konferencja. Gratuluję organizatorom i prelegentom.

avatar
~Kotwicki Jan
18.04.2018 09:27

Czy majętności Cystersów były grabione, rujnowane i wręcz likwidowane przez rewolucję luterańską? Ani słowa na ten temat w relacji. Po filmie Brauna już tak łatwo nie uwierzymy w szlachetne intencje Marcina Lutra!

avatar
~uczestnik
18.04.2018 11:09

Gdyby pan był na spotkaniu, to dowiedziałby Pan się, że Prusacy przejęli dobra cysterskie w opłakanym stanie. Tam nie było co rujnować.... A jeśli twierdzi Pan inaczej, to proszę o przytoczenie innych faktów i podanie ich źródeł. Niestety podawanie pana Brauna jako źródła wiedzy nie będzie zbyt wiarygodne.

avatar
~Jan Kotwicki
18.04.2018 13:22

Ja nic nie twiedzę, ja tylko pytam a osoby kompetentne mogą odpowiedzieć. Nie byłem na konferencji gdyż w tym czasie przebywałem w Zielonej Górze uczestnicząc w spotkaniu z prof, J.R.Nowakiem. Osoby wypowiadające się w filmie Brauna akurat o naszych stronach nic nie wspominają a podważanie ich wiarygodności było by godne uwagi pod warunkiem wskazania solidniejszych opisów owych dziejów.

avatar
~autor
18.04.2018 15:11

Pan Braun o ile mi wiadomo jest jedynie reżyserem, jego filmy nie mogą być źródłem wiedzy historycznej, są wyrażeniem jego własnej opinii i poglądów, czyli inaczej manipulacją.

avatar
~Jan Kotwicki
18.04.2018 17:58

Właśnie że filmy reż. Grzegorza Brauna są wyjątkowo solidne i oparte na mocnych podstawach bibliograficznych. Skoro jednak "Autor" ma inne zdanie w tej sprawie proszę "zasypać" mnie przykładami Jego twórczymi manipulacjami i niesolidności lub niechlujstwa warsztatu reżyserskiego!? Grzegorz Braun jest zwalczany, przemilczany ze wzgledów politycznych. Ci wszyscy, którzy izolują młodzież od twórczości Brauna, popełniają wobec tej młodzieży zbrodnię!

avatar
~do Jana Kotwickiego
18.04.2018 19:38

Wszystko co ma do powiedzenia Twój idol Brun to głupoty , wymyślanie niestworzonych historyjek niczym nie popartych ,żadną sensowna teoria żadnymi faktami i badaniami historycznymi. Daj sobie człowieku spokój z tymi bredniami.

avatar
~Jan Kotwicki
06.05.2018 07:41

Nie da się polemizować z kimś kto pod parasolem anonimowości bezkarnie wypuszcza z siebie niczym nie poparte totalne idiotyzmy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl